GYNEKOLOGICKÁ AMBULANCIA

Súkromné zdravotnícke zariadenie

HPV a rakovina krčka maternice

Ľudský papiloma vírus HPV (human papiloma virus) je bežný vírus, ktorý sa vyskytuje rovnako u mužov ako aj u žien a nakaziť sa ním môže každý, kto žije aktívnym sexuálnym životom.

Pravdepodobne až 80% obyvateľstva je infikovaných týmto vírusom.
Väčšnina z týchto infikovaných žien sa vírusu zbaví bez toho, aby o ňom vedeli a dôležité je, že bez toho, aby u nich vírus spôsobil akékoľvek zdravotné ťažkosti. Vírusu ženy, ale aj mužov, zbaví ich správne fungujúci imunitný systém do dvoch rokov. Prítomnosť HPV u ženy či muža teda nie je ochorenie.

RAKOVINA /karcinóm/ krčku maternice.

Táto informácia je určená všetkým ženám, ktoré sa chcú dozvedieť o tomto type nádorového bujnenia a jej predchádzaniu.

Čo je nádor a kedy ide o rakovinu?
Základná stavebná jednotka ľudského tela je bunka. Nádor vzniká vtedy, keď sa bunka prestane chovať podľa pravidiel, stáva sa abnormálnou a začne sa nekontrolovane deliť. Nádory všeobecne delíme na nezhubné /benígne/ a zhubné /malígne/. Benígne nádory nie sú rakovinou. Rastú väčšinou pomaly, nevrastajú do okolitých tkanív a nevytvárajú druhotné ložiská /metastázy/. Malígne nádory prenikajú skôr alebo neskôr do okolitých tkanív, šíria sa krvnými a lymfatickými cestami a často vytvárajú metastázy.

Nádory krčku maternice.
Benígne nádory krčku maternice sú pomerne vzácne, najčastejšie ide o tzv. bradavice /polypy/.
Malígny nádor /rakovina krčku/ má tendenciu prerastať do okolitých tkanív, kde prebiehajú cievy, nervy, močovody a preto  prvé príznaky môžu súvisieť práve s tlakom nádoru na tieto orgány. Bunky sa šíria do najbližších lymfatických uzlín a do susedných  orgánov – močového mechúra a konečníka, ale tiež do pľúc, kostí, pečene.

HPV /ľudský papillomavirus/ ako pôvodca.

Rakovina krčku maternice je spôsobená vírusom. Ide o sexuálne prenosnú infekciu.  Nie každá infekcia týmto vírusom však vedie k rakovine!
Pôvodcom ochorenia je vírus označovaný jako ľudský papillomavirus / HPV/, jeho vysoko rizikové typy označované jako HR /high risk/.

Vstupnou bránou infekcie sú mikroskopické poranenia sliznice.Inkubačná doba trvá mesiac až pol roka. Potom sa aktivuje imunitný systém a organizmus je buď schopný infekciu v priebehu krátkej doby potlačiť, alebo infekcia pretrváva a v jej dôsledku sa menia genetické a biologické vlastnosti bunky a stáva sa nádorovou. Celý tento proces môže trvať desiatky rokov.

Príznaky.

U rakoviny krčku maternice sa nestretávame so žiadnymi špecifickými príznakmi. V počiatočných štádiách ochorenia nemusia byť prítomné žiadne príznaky. Pri pokročilejšom štádiu sa objavuje spočiatku špinenie a mierne krvácanie mimo menštruačný cyklus /výtok má charakter „krvavej vody z mäsa“/, niekedy zapácha, pridáva sa bolesť v podbrušku,  pri močení a stolici, krvácanie z močovej trubice a konečníka, bolesť krížov, opuchy dolných končatín. Ak sa objaví niektorý z uvedených príznakov, mala by žena čo najskôr vyhľadať lekára.
Pokiaľ nie je žena pravidelne vyšetrovaná, rastie riziko, že navštívi lekára až v čase, keď u nej bude nádor už v pokročilom, ťažko liečiteľnom štádiu.

Diagnostika.

Vlastnej rakovine krčku maternice predchádza celý rad zmien, ktoré sú postupné a majú dlhotrvajúci vývoj. Týmto zmenám hovoríme prekanceróza /predrakovinová zmena/. Tieto zmeny možno väčšinou zachytiť pri preventívnej gynekologickej prehliadke! K zisteniu prípadných abnormalít slúži odber buniek na cytologické /mikroskopické/ vyšetrenie, prípadne HPV vyšetrenie /zistenie prítomnosti pôvodcu rakoviny/, kolposkopia /použitie špeciálneho mikroskopu, prípadne biopsia /odber kúskov postihnutého tkaniva na histologické mikroskopické vyšetrenie/. Tieto prekancerózy sa pomerne jednoducho liečia a ochorenie neprechádza do pokročilého štádia, pacientku zaťažujú len minimálne a neznemožňujú možnosť ďalšieho prípadného otehotnenia. Liečba spočíva v odstránení zmeneného tkaniva alebo  jeho deštrukciou.

Pokiaľ žena nechodí na preventívne prehliadky, vývoj ochorenia môže nepozorovane pokračovať,  až prejde do invazívneho štádia, keď je už liečba komplikovaná a vyliečenie je otázne!
Ďalšie metódy na stanovenie štádia rakovinových zmien sú: ultrazvuk /ultrasonografia/, počítačová tomografia /CT/, klasický rentgen/RTG/, rentgenové kontrastné vyšetrenie, magnetická rezonancia/MRI/, cystoskopia a rektoskopia, pozitrónová emisná tomografia/PET/.

PREVENCIA.

Rakovina krčku maternice je ochorenie, ktorému možno prevenciou účinne predchádzať. V štádiu 0 /prekancerózy/ je možné uzdravenie prakticky vo všetkých prípadoch. V štádiu I, tzn. že nádor je obmedzený len na krčok maternice, možno očakávať vyliečenie v 80 percentách prípadov. V štádiu II, keď nádor už zasiahol okolité orgány, je vyhliadka na uzdravenie skoro 60 percent. U pokročilých štádií vyhliadka úplného vyzdravenia už rýchlo klesá.
Primárna prevencia je zameraná na zdravých ľudí. Je to snaha o predchádzanie nádorovému bujneniu a odstránenie vplyvov, ktoré napomáhajú vzniku nádorového bujnenia.
V prípade rakoviny krčku maternice sú známe vyvolávajúce faktory – okrem nevyhnutnej HPV infekcie je to i zahájenie pohlavného života v nízkom veku, časté striedanie sexuálnych partnerov, mnohopočetné pôrody, ďalšie infekcie pohlavných orgánov, fajčenie, vyšší vek a zlý stav imunitného systému.
Napriek tomu, že primárna prevencia je veľmi účinná, nemožno nikomu zaručiť, že sa mu nádorové ochorenie vyhne. Cieľom sekundárnej prevencie je preto zachytiť ochorenie v jeho samom začiatku, čím sa zvyšujú šance na jeho včasné a úspešné vyliečenie. K tomu slúžia skríningové programy. Každá žena od 15. rokov veku má byť evidovaná u gynekológa s možnosťou pravidelných gynekologických prehliadok minimálne raz ročne. Cieľom terciárnej prevencie je dosiahnuť toho, aby nedošlo k opakovanému vzniku nádoru, prípadne aby tento nádor bol čo najskôr odhalený.

Vakcíny.

Očkovanie proti rakovine sa stalo realitou. Je dané odhalením, že rakovina krčku materncie je infekčného pôvodu, je spôsobená vírusom /HPV/.
Na trhu sú vakcíny, ktoré sú schopné takmer stopercentne zabrániť infekcii spôsobenej  vysoko rizikovými papilomavírusmi, a ktoré nádorové zmeny vyvolávajú najčastejšie. Očkovanie je možné do veku 45 rokov!

Očkovaním sa nedostáva do tela živá kultúra vírusu, očkovacia látka je špecifická bielkovina, ktorá v prípade infekcie tela vírusom HPV, tento vyhľadá, identifikuje a likviduje HPV.

Primárna prevencia je najúčinnejší „liek“ na rakovinu krčku maternice, preto, milé dámy, nezabúdajte na pravidelné preventívne prehliadky u svojho gynekológa!!!

 

ORDINAČNÉ HODINY

PONDELOK 07:00 - 15:00
UTOROK (Piešťany) 07:00 - 17:00
STREDA 07:00 - 14:00
ŠTVRTOK 07:00 - 14:00
PIATOK (Piešťany) 07:00 - 15:00

ZMLUVNÉ POISŤOVNE

  • Dôvera zdravotná poisťovňa, a.s.
  • Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s.
  • Union zdravotná poisťovňa, a.s.

Antikoncepcia

Tehotenstvo

Šestonedelie

Dojčenie

HPV a rakovina krčka maternice