Nachádzate sa tu
Antikoncepcia
Antikoncepcia:
Na to, aby ste lepšie poznali svoje telo, mali by ste byť oboznámené s možnosťami, ktoré sú pre Vás dostupné.
Prirodzené metódy antikoncepcie:
Je ich viac, ale v podstate ide o to, že žena nie je plodná stále, ale len v určitej časti svojho menštruačného cyklu.
Preto by sme mali rozoznať plodné dni, a vtedy sa vyhnúť pohlavnému styku. Do úvahy treba brať aj životnosť spermií.
Spoľahlivosť všetkých prirodzených metód záleží na pravidelnosti Vašho cyklu a na pravidelnosti sledovania všetkých zmien v cykle /existujú pomerne spoľahlivé ovulačné testy/.
Meranie bazálnej teploty:
Priemerne trvá menštruačný cyklus ženy 28 dní. Okolo 14 teho dňa dichádza k ovulácii, čiže uvoľneniu vajíčka do vajíčkovodov. Jeden alebo dva dni po ovulácii stúpne telesná teplota ženy o 0,3 až 0,5 stupňa Celzia. Päť dní pred až tri dni po tomto stúpnutí sa považujú za plodné dni, takže žena by v tomto období nemala mať sexuálny styk. Meranie by sa malo usutočňovať ráno v pravidelnom čase.
Sledovanie hlienu:
Na začiatku cyklu je hlienu málo, je hustý a neťahá sa. V čase plodných dní je jeho množstvo väčšie a štruktúra ťahavá, sleduje sa hlien produkovaný maternicovým čípkom.
Prerušovaná súlož:
Muž vyberie penis z vagíny krátko pred ejakuláciou. Je to pomerne nespoľahlivá metóda.
Bariérova forma antikoncepcie:
Prezervatív:
Relatívne bezpečná forma antikoncepcie, zároveň bráni aj sexuálne prenosným chorobám.
Vnútromaternicové teliesko:
Zavádza ho lekár. Vylučuje množstvo medi, ktoré spomaľuje spermie a zabraňuje uhniezdeniu vajíčka. Teliesko je potrebné vymeniť každých tri až päť rokov. Existujú aj telieska s obsahom hormónu. Nie je vhodné pre každú ženu.
Antikoncepčné injekcie:
Gestagénové injekcie sú podávané do sedacieho svalu každé tri mesiace.
Diafragma:
Diafragma je okrúhle gumené teliesko, ktoré sa pred sexuálnym stykom vkladá pred vchod do maternice a musí tam zostať aspoň osem hodín po styku, takisto nie je vhodná pre všetky ženy.
Chemická antikoncepcia:
Môžu to byť guľôčky, tablety čapíky, krémy, ktoré buď upchajú krčok maternice, alebo chemicky zabíjajú spermie. Môžete ich kúpiť v lekárni.
Sterilizácia:
Žene sú chirurgicky uzatvorené a prerušené vajíčkovody. Ide de facto o nezvratný stav.
Hormonálna antikoncepcia:
Na trhu existuje veľa typov a druhov tejto antikoncepcie, pre jej vhodné použitie je nutná konzultácia s gynekológom, podbrobné gynekologické vyšetrenie, vrátane sonografie a vyšetrenie krvných testov.
Hormonálna antikoncepcia (HAK) zabraňuje ovulácii, čiže dozretiu a uvoľneniu vajíčka. Z toho vyplýva, že oplodnenie nemôže nastať / spermia nemá čo oplodniť/.
Niektoré lieky môžu ovplyvniť účinok HAK, hlavne antibiotiká, preto by ste mali aj svojho ošetrujúceho lekára oboznámiť aj s tým, že beriete HAK, prípadne použiť kondóm.
Pri užívani HAK sú potrebné pravidelné kontroly u gynekológa, zároveň sledovanie zmien vo Vašom tele, vyvážená strava, dostatok pohybu, mali by ste vylúčiť fajčenie a alkohol.
Antikoncepčný krúžok:
Flexibilná metóda, vhodná pre všetky ženy v reprodukčnom veku.
Aplikuje sa jeden krát za mesiac samotnou ženou. Žena si sama aplikuje krúžok do vagíny a po troch týždňoch si ho vyberie, potom nasleduje týždeň prestávka a po týždni sa opäť zavedie nový krúžok.
Krúžok uvoľňuje malú dávku dvoch hormónov- estrogénu a progesterónu, ktoré sa vstrebávajú do krvného obehu priamo cez sliznicu pošvy.
Neprechádza tráviacím traktom ako tabetky a nepodlieha vplyvu trávenia. Tým , že sa hormóny nepretržite uvoľňujú, zabraňuje a minimalizuje výskyt vedľajších účinkov a predchádza výkyvom hladín hormónov v organizme.
Antikoncepčná náplasť:
Lepí sa na rameno, treba ju meniť každý týždeň. Môžete plávať, sprchovať sa a kúpať - neodlepuje sa. Po troch týždňoch nasleduje týždeň bez náplaste.
S výberom antikoncepcie "šitým na mieru" Vám rady poradíme priamo v ambulancii.