Nachádzate sa tu
Tehotenstvo
Tehotenstvo:
Pre lepšiu orientáciu si môžete v tejto sekcii prečítať zopár informácií o ženských pohlavných orgánoch, tehotenstve, pôrode a dojčení, pretože správne pochopenie fungovania vášho vlastného tela vám môže výrazne pomôcť skvalitniť tieto obdobia v živote ženy. TEHOTENSTVO NIE JE CHOROBA - JE TO PREJAV A STAV ZDRAVIA!
Maternica človeka je vnútorný dutý svalový pohlavný orgán ženy. Uložená je v malej panve medzi močovým mechúrom a konečníkom. Má tvar sploštenej hrušky, obrátenej zúženou časťou smerom dolu. U žien ktoré ešte nerodili je dlhá asi 6 - 8 cm, široká 4 - 5 cm a hrubá 2,5 - 3 cm. Počas gravidity sa mnohonásobne zväčší. Jej hmotnosť sa zväčší zo 40 - 50 g na 1000 g. Po pôrode sa znova zmenší.
Maternica sa delí na dve hlavné časti: krčok maternice a telo maternice.
Do maternice vyúsťujú dva vajcovody v dvoch rohoch maternice.
Sliznica maternice sa cyklicky mení - menštruácia.
Pošva alebo vagína je svalovo - väzivová trubica, ktorá je vývodnou pôrodnou cestou a súčasne ženským kopulačným orgánom. Predná stena pošvy je dlhá asi 7 cm, zadná okolo 9 cm. Na začiatku pošvy je u žien, ktoré nemali pohlavný styk, tenká , tzv. panenská blana (hymen).
Vaječník je párový orgán mandľového tvaru, uložený v malej panve po stranách maternice. Jeho veľkosť tvar a povrch sa menia v závislosti od veku a fázy reprodukčného cyklu. U mladej ženy, ktorá ešte nerodila, je asi 3 cm dlhý, 1,5 cm široký a 1 cm hrubý. Váži okolo 10 g. Až do puberty je povrch vaječníka hladký, potom sa zjazvuje po ovuláciách a vystupujú na povrch tiež dozrievajúce folikuly. Vo vaječníku sa produkujú hormóny estrogény (estriol, estradiol, estrón).
Pri ovulácii dochádza k prasknutiu malej bublinky na povrchu vaječníka obsahujúcej vajíčko.
Ovulácia je pravidelné spontánne uvoľňovanie zrelého vajíčka schopného oplodnenia.
Tento proces je regulovaný a riadený hormónmi uvoľňovanými z podmozgovej žľazy (hypofýzy), ktoré stimulujú vaječníky k dozrievaniu vajíčka medzi dvoma menštruáciami (12.-14. deň od začiatku krvácania). Vaječníky sa v ovulácii striedajú. Zrelé vajíčko sa z neho uvoľní a je za normálnych okolností nasaté vajcovodom.
Vajcovod je svalová trubica vychádzajúca z maternice. Funkciou vajcovodu je počas ovulácie zachytiť uvoľnené vajíčko a preniesť ho do maternice.
Je to párový orgán, dlhý 10-15 cm, hrubý 0,5 cm. Voľný koniec je lievikovito rozšírený a je zakončený 10-15 prstovými výbežkami, ktoré sa v čase ovulácie približujú k povrchu vaječníka.
Pred počatím:
Niektoré páry tehotenstvo vopred plánujú, iné zasa naopak otehotnejú nečakane.
V každom prípade by obdobie pred a hlavne počas tehotenstva malo byť sprevádzané radostným očakávaním, pokojom a patričnou starostlivosťou o seba a svoje očakávané dieťatko.
Ak využívate antikoncepciu, viď. Sekcia antikoncepcia, tak s "pracovaním" na bábätku môžete začať okamžite po vysadení.
Je vhodné doplniť si aj zásobu vitamínov, ako napríklad: B6, B12, kyseliny listovej, zinku, horčíka, upraviť stravu, vynechať fast food, radšej 5krát denne pravidelný prísun jedla, dbať na pitný režim, obmedziť kávu, vylúčiť alkohol, cigarety, viac čerstvého vzduchu a pohybu určite nezaškodí žiadnej budúcej mamičke.
Pre zaujímavosť:
(Ľudové povery vravia, že ak chcete chlapca, tak skúste červené mäso, slané, milujte sa pri raste mesiaca a v nepárne dni, ak chcete naopak dievčatko konzumujte ryby, zeleninu, doprajte si sladké, samozrejme v primeranom množstve, milujte za splnu mesiaca, poobede a v párne dni mesiaca :-).
Nezabudnite, že:
K ovulácii dochádza raz za mesiac, väčšinou medzi 12. a 14. dňom menštruačného cyklu, vajíčko je schopné oplodnenia 12 hodín po ovulácii a životnosť spermii je cca 24-48 hodín po pohlavnom styku. Po ovulácii potom vajíčko putuje do vajcovodu, kde sa môže stretnúť so spermiami, ak nastal pohlavný styk. Ak splynie vajíčko a spermia vzniká zygota, jej ďalším delením vzniká embryo, ktoré putuje do maternice a tam sa uhniezdi. Začína sa tvorba špecifických hormónov, a asi po desiatich dňoch by ste mali pri tehotenskom teste mať pozitívny výsledok.
Po počatí:
Ak začnete mať príznaky tehotenstva, napr. meškajúca menštruácia, nevoľnosť, zmeny nálad, vracanie, nechuť, napätie v prsníkoch,zmeny chutí, častejšie močenie, môžete si doma spraviť tehotenský test, dostať v lekárni - sú pomerne presné, ale najoptimálnejšie je prísť do ambulancie, kde vám potrebnými vyšetreniami potvrdíme váš stav, vypíšeme tehotenskú knižku, poradíme, urobíme potrebné odbery krvi a budeme profesionálne sledovať vašu graviditu.
Tehotenstvo trvá cca 280 dní, to znamená 40 týždňov, 10 lunárnych mesiacov.
Prvý ultrazvukový skríning robíme v 11.-13. týždni, vtedy už má plod vyvinuté nechty na prstoch, ušnice, análny otvor, hýbe končatinami, cmúľa si prst, žmurká a na konci dvanásteho týždňa sú vyvinuté všetky vnútorné orgány a väčšina z nich už aj pracuje, ale hlavne plod cíti emocionálne stavy matky a reaguje na ne. Odporúčame mamičkám zbytočne sa nestresovať, relaxovať, ak máte toho veľa, poprosiť manžela a rodinu, aby vám v domácnosti pomohli, aby ste si našli chvíľku pre seba a svoje očakávané dieťatko. Môžete s ním komunikovať, spievať mu, prihovárať sa mu. V tomto období má dĺžku okolo 5-8cm a váži okolo 18-20g - ako list zo stromu.
Ďalší ultrazvuk sa robí okolo 20.-22. týždňa, kde má plod už prvé vlásky, vytvorili sa kĺby, mihalnice, obočie, koža je pevnejšia, dozrievajú nervové bunky, takisto sa dá rozoznať pohlavie a dieťa už reaguje na zvuky zvonku.
V tomto týždni už mamičky väčšinou pociťujú aj prvé pohyby plodu, ktoré môžu byť ako napríklad: bublinky, pohyby čriev, škvrkanie v bruchu, mrvenie, atď, každá mamička to vníma inak.
V piatom lunárnom mesiaci /20. týždeň/ má dieťatko okolo 25 cm a váži okolo 300 g.
Sledovanie pohybov v ďalšom priebehu tehotenstva je veľmi dôležité. Vždy, ak máte pocit, že pohyby dlhšie necítite, alebo až príliš, je nutné , aby sme vás vyšetrili a skontrolovali, či je všetko v poriadku.
Nasleduje ultrazvuk v 30.-32. týždni. Plod rozlišuje chute, začína sa ukladať tuk, kostra je pevnejšia, obyčajne sa už ukladá hlavičkou dole. Medzi siedmym a ôsmym lunárnym mesiacom má dĺžku okolo 30-35cm a váži od 800 - 1100 g.
Okrem ultrazvukových vyšetrení vykonávame aj vyšetrenia krvi - biochemický skríning, vyšetrenia moču, pravidelné meranie tlaku a hmotnosti, zmeriame panvové rozmery, kontrolujeme maternicový čípok (cervikálne skóre), výtery z pošvy a posudzujeme celkový stav tehotnej a jej plodu, informujeme o možnosti odberu pupočníkovej krvi na uchovanie kmeňových buniek, možnosti vykonať TRISOMY test a BABY GEN test /viac info v ambulancii/.
Sama tehotná sa musí sledovať a pri náznakoch, ako sú napríklad, silné kŕčovité bolesti, krvácanie, výtok je nutné vyšetrenie.
Naopak problémy ako nevoľnosť, zápcha, časté močenie, pobolievanie v krížoch, občasné mierne bolesti v podbrušku, tvrdnutie bruška, najmä ku koncu tehotenstva sú celkom bežné. Ak by tvrdnutie bruška nabralo výraznejšiu intenzitu, pre istotu nás navštívte.
Zmeny v tehotenstve:
Vaše telo sa začína prispôsobovať novej situácii a následne vznikajú vo vašom organizme aj zmeny spojené s týmto stavom.
Postupne sa zväčšuje maternica, vo vaječníkoch neprebieha dozrievanie a uvoľňovanie vajíčok, prsia sa zväčšujú, takisto sa zväčšujú a tmavnú prsné dvorce, v neskorších mesiacoch z nich dokonca môže vytekať žltkastá tekutina - kolostrum.
V neskoršom štádiu môžu byť problémy pri dýchaní vplyvom zväčšujúcej sa maternice, ktorá tlačí na bránicu.
Hormonálne zmeny spôsobujú aj niektoré tráviace problémy ako sú zápchy, normálna je aj zvýšená tvorba slín, zvýšená chuť do jedla, bolesti chrbtice, zvýšená pigmentácia kože na tele, ale hlavne v oblastiach pod pupkom, v okolí pŕs, zvykne sa upraviť a zlepšiť kvalita vlasov, hmotnosť by sa mala v tehotenstve zvýšiť o 8-12 kg, ale samozrejme je to individuálne.
Tehotenstvo sa delí na tri trimestre:
I. II. III. trimester, čo zodpovedá deviatim kalendárnym mesiacom.
I.trimester je špecifický tým, že sa vlastne zistí gravidita, buď pomocou už vyššie spomenutých tehotenských príznakov, niektoré mamičky dokonca nemajú žiadne ťažkosti, takže väčšinou sprievodný znak býva vynechanie menštruácie.
Môže sa objaviť zvýšená únava, citlivosť pŕs, nevoľnosť, emocionálne výkyvy, vtedy je dôležitá podpora partnera, prípadne rodiny, zápcha a nadúvanie, to je potrebné riešiť vyváženou stravou ako je ovocie, zelenina, veľa tekutín a nezabudnúť na dostatok pohybu pre rozhýbanie čriev, vyhýbať sa potravinám, ktoré nadúvajú ako strukoviny, kel, kapusta, cibuľa.
Je potrebné sa vyhýbať užívaniu liekov, v prípade nutnosti užívania je potrebná konzultácia s gynekológom.
Čo sa týka stravy, tak to platí pre celé obdobie tehotenstva, základ by mali tvoriť obilniny, zemiaky a ryža, zelenina a ovocie, nízkotučné mlieko a mliečne výrobky, mäso, najmä hydina a ryby, vajíčka stačia dvakrát za týždeň, najnevhodnejšie sú tuky, cukry, soľ, alkohol, káva, syry s plesňou, osladené nealkoholické nápoje, najvhodnejšie sú minerálne vody alebo obyčajná voda z vodovodu, min. 1,5 litra/deň.
Vhodné je doplniť si zdroje vitamínov najmä v prírodnej forme ako sú:
kyselina listová - rajčiny, čínska kapusta, mäso, listová zelenina, mlieko.
vitamín D - slnečné žiarenie, rybí tuk, pečeň, mlieko, morské ryby, vajcia
vitamíny B1, B2, B6, B12 - droždie, vnútornosti, mäso, celozrnné obilniny, mliečne výrobky, strukoviny, orechy, banány, listová zelenina, vajcia
vitamín C - citrusové ovocie, čierne ríbezle, karfiol, kel, paprika, špenát
minerálne látky:
selén - morské živočíchy, tuniak, cibuľa, brokolica
jód - jodidovaná kuchynská soľ, morské živočíchy
železo - je veľmi dôležité, pretože jeho nedostatok môže viesť k chudokrvnosti, hlavne posledné mesiace tehotenstva, obsiahujú ho - vnútornosti, strukoviny, špenát, vaječný žĺtok, mak, kokos, petržlenová vňať
zinok - tmavé mäso, obilné klíčky, špargľa, strukoviny
horčík - mlieko, mäso, strukoviny, obilniny
II.trimester môžete pociťovať únavu, citlivosť pŕs - vhodná je pevná a kvalitná podprsenka, chuť do jedla, biely vaginálny výtok, potrebné je už tehotenské oblečenie, vlasy môžu byť kvalitnejšie, zvýšené libido, bolesti v chrbe, nohách, ľahké opuchy,...
III.trimester problémy s dychom, zápcha, nadúvanie, bolesti v chrbte, opuchy rúk, poruchy spánku, pohyby plodu majú svoje fázy spánku a bdenia, časté močenie, bezbolestné kontrakcie brucha, na chvíľu stvrdne a potom sa uvoľní.
Ale je nutné si zapamätať, že každá budúca mamička prežíva obdobie tehotenstva inak. Všetky tu uvedené informácie sú len orientačné. Preto sú nutné pravidelné prehliadky v poradni pre tehotné, sledovanie stavu samotnou tehotnou a v prípade akýchkoľvek pochybností alebo subjektívných ťažkostí neváhať stav prekonzultovať s nami.
Cvičenie v tehotenstve:
vo všeobecností platí, že mamička robí také cvičenia, ktoré jej nespôsobujú bolesť a ťažkosti, ale takisto je nutná konzultácia u nás, pretože sa musí brať do úvahy celkový stav mamičky.
Vhodné sú napríklad chôdza, rôzne relaxačné cviky, cvičenia pre tehotné a psychoprofylaktická príprava, tie väčšinou vykonávajú pôrodnice.
Nevhodné sú: in- line korčuľovanie, jazda na koni, bicyklovanie, extrémne športy a všetky športy, kde hrozí riziko poranenia pre tehotnú a následné ohrozenie plodu.
Pôrod:
Prvou otázkou je kedy zistíte, že začínate rodiť a kedy ísť do pôrodnice.
Predovšetkým je potrebné brať do úvahy vzdialenosť od pôrodnice, a celkovú dopravnú situáciu (sneh, ľad, suché cesty, dážď,dopravné zápchy,...), ak sa doma už necítite bezpečne, tak sa radšej pre istotu vyberte do pôrodnice.
Typické príznaky pôrodu sú:
pravidelné kontrakcie, v intervale okolo 8 - 10 minút a postupne sa skracuje interval medzi jednotlivými sťahmi maternice
odtok hlienovej zátky - zhluk číreho hlienu, ktorý môže byť zafarbený krvou
odtok plodovej vody - (nemusí byť), vtedy je potrebné sa okamžite vybrať do pôrodnice
bolesti ako silné menštruačné bolesti, silné bolesti v krížoch a ak vy máte pocit, že niečo nie je v poriadku
Samotný pôrod ma tri fázy:
1.doba pôrodná alebo aj inak nazývaná otváracia:
počas tejto doby sa organizmus pripravuje na samotný pôrod. Začína sa skracovať a otvárať krčok maternice to znamená, že sa otvára pôrodný kanál t.j. cesta, ktorou príde dieťa prirodzene na tento svet. Kontrakcie trvajú 8 -12 hodín, nikedy aj dlhšie, hlavne u prvorodičiek, naopak u viacrodičiek sa tento interval môže skrátiť, je to individuálne.
Počas tejto doby je veľmi výhodné sa pohybovať, pokým vám to zdravotný stav dovolí, môžete využívať rôzne relaxačné techniky, aromaterapiu, cvičenia na fit lopte, masáže, sprchy, kúpeľ, podľa možnosti pôrodnice, môžete mať so sebou blízku osobu, partnera.
2.doba pôrodná alebo aj inak nazývaná vypudzovacia:
Má rôznu dobu trvania, väčšinou do pol hodiny, začína, keď sa bábätko dostane cez krčok maternice a potom do pôrodných ciest, budete cítiť silnú potrebu tlačiť, čo je úplne normálne, tlačiť je potrebné počas kontrakcie.
Po pôrode hlavičky sa rodia ramienka plodu a napokon celý plod.
3.doba pôrodná - pôrod placenty:
Maternica sa začne sťahovať a tým aj odlučovať placenta, ktorá doteraz vášmu dieťatku poskytovala výživu, dôležité je , aby vyšla celá, aj s plodovými obalmi, pôrodník ju po porodení následne skontroluje.
Po narodení vášho dieťatka by vám ho následne mali dať na bruško a prisať k prsníkom, aby sa rýchlejšie spustila laktácia.
Rodiť okrem prirodzeného spôsobu môžete aj cisárskym rezom, ale ten určuje pôrodník pri celkovom zhodnotení pôrodu,( nesprávna poloha plodu, zle umiestená placenta, ...) alebo pri komplikáciách pri pôrode.